Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /var/www/vhosts/volkanyilanci.com/httpdocs/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324
Bisiklet mini ön bagaj demiri yapımı / Bicycle mini front rack project - Volkan Yılancı

Bisiklet mini ön bagaj demiri yapımı / Bicycle mini front rack project

Categories Bisiklet, Kendin YapPosted on

Merhaba dostlar, tur bisikletim için ön tarafa mini bir ek bagaj demiri arayışına giriştim. Aradığım bagajı ne internette ne de bisikletçilerde bulamadım. Hatta azmettim mahalle arasındaki ufak bisikletçilere de baktım fakat nafile. İnternette yurtdışı web sitelerinde bagajı buldum fakat çok yüksek rakamlar ile karşılaştım. Bende bagajı kendim çizip yaptırmaya karar verdim.

Çizimlerini tamamladım ve benim gibi arayış içinde olanlara yol göstermesi amacıyla çizimleri sizinle paylaşmak istedim. Hem 2d çizimlerini hem de 3d çizimlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Ben bagajı akrabama yaptıracağım 9,5 mm çapında içi boş çelik demir çubuktan imal edeceğiz. Her bisikletin bağlantı noktaları farklı olduğundan dolayı bazı parçaların uzunluk ölçülerini belirlemek size kalacak. Genel hatları ile aşağıdaki görsellerin size yardımcı olacağını düşünüyorum. En alttaki resimler (https://bikepacking.com/)’dan alınmıştır.

Ben projeyi tamamladığımda aşağıda kendi bisikletim Cr-t world tur’a takıp fotoğraflarını da ekleyeceğim.

İyi sürüşler dilerim, sağlıkla kalın.

English:

Hello guys, I’ve been looking for a mini additional luggage rack for my touring bike. I could not find the luggage I was looking for, neither on the internet nor in cyclists. I even persevered and looked at the little cyclists in the neighborhood, but in vain. I found the baggage on foreign websites on the Internet, but I encountered very high numbers. I decided to draw the trunk myself.

I have completed the drawings and wanted to share the drawings with you in order to guide the seekers like me. You can find both 2d drawings and 3d drawings below.

I will have my relative make the trunk, and we will manufacture it from a 9.5 mm diameter hollow steel iron bar. Since each bike has different attachment points, it will be up to you to determine the lengths of some parts. In general, I think the following images will help you.

I wish you a good ride, stay healthy.

Note: The translation was done via google translate.

Teknik Çizim / Technical drawing

3D Çizim / 3D Modelling

İnternetten referans alınan modelin resimleri / reference pictures


Ve bagaj yapılır / And the front rack is done

Kuzenim Adem abi bagajı çok güzel yaptı sağ olsun. En son ölçü ayarlamak için bir kez daha gittim Ostim’e sonra fırın boya da yapıldı ve Bagajı 14.04.2023 tarihinde teslim aldım. Resimlerde de gördüğünüz gibi bagaj demirinin montaj yerleri ve delikleri tam olarak benim en üstte çizdiğim gibi olmadı. Çünkü usta kendi tecrübesine ve bilgisine dayanarak yaptı. Çizimler tam olarak ne istediğimi anlatmam da çok yardımcı oldu. Eve gelip bagajı taktım. Bagajı takarken, maşadaki zaten sıkıntılı olan montaj deliği de yalama oldu. O sorunu da daha sonra çözdük. Montaj deliğinin arkasından somun atarak hallettim. Bisikletime montajlı resimlerini de aşağıda paylaşıyorum. İyi bir usta ile kolayca yaptırabileceğiniz bir bagaj. Maaliyeti merak edenlere maalesef tatmin edici bir cevap veremeyeceğim, çünkü akrabama yaptırdım ve hediye etti bana.

Test edildi

Ağustos 2023 Elazığ-Kemaliye turu sırasında bagajı test ettim. Van gölü bisiklet festivali için çıktığımız tur festival haricinde bireysel tur’a dönüştü. Az malzeme almıştık hepimiz. Bende sadece arkaya 2 adet heybe çanta almıştım. Tur sırasında ön bagajın üzerinde çadırımı ve sandalyemi taşıdım. Toplamda 3 kg kadar ağırlık vardı. Bagaj taş gibi yola devam etti. Ön çantalar ile de sorun çıkmadan sürebileceğimi düşünüyorum. Önde bir üst bagaj büyük konfor sağladı bana eminim bundan sonra da çok işe yarayacak. Ayrıca kadro içine kendi diktiğim üçgen çantada çok işime yaradı. Oradaki koca boşluğu değerlendirmemek bunca zaman büyük kayıp olmuş. Tavsiye ederim. Selamlar.

Paylaş

Grafik Tasarım Uzmanı, Bisiklet sever, gezi sever, blogger

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle
Verified by ExactMetrics