Farklı havalarda bisiklet sürerken nasıl giyinilmeli?

Hangi Havada Ne Giymeli?

Farklı hava koşullarında bisiklet sürerken nasıl giyinilmeli? Antrenör Ertl ile Sohbet.

Bu yazı Aralık ayının başında Koç David Ertl ile e-posta ile mesajlaştığımda başladı. Koç Ertl Iowa’da yaşıyor ve bisiklet sürüyor. Ben komşu eyalet Missouri’de büyüdüm ve dünyanın bu bölümünde mümkün olan en korkunç hava koşullarını (Normal yıllarda, yıl içinde 35 derecelik ısı farkları oluyor!) yaşıyorum.

Aşağıda, Coach Ertl’nin çeşitli sıcaklıklarda ne giyeceğinizle ilgili tavsiyeleri yer almaktadır. Tam olarak neyin doğru olduğunu bulmak için, herkes denemeler yapıyor, bu nedenle farklı kombinasyonları deneyin ve hangisinin en çok işe yaradığını görün.

Örneğin, David ve ben, soğuk havada sürüş söz konusu olduğunda ayaklarımızın zayıf olduğu gerçeğini paylaşıyoruz, bu nedenle ikimizin de ayaklarımız için teçhizatımızı güçlendirmemiz gerekiyor.

Sonunda – ve bu en havalı bölüm – Ne giyeceğinizi merak etmenize izin veren sürüş koşullarıyla karşılaştığınızda yararlı olacağını düşündüğümüz, kullanışlı ve hızlı bir başvuru kılavuzu. İşte Koç David Ert’in Soğuk Hava Giyim Şeması.

Koç’un Kılavuzu

İşte sıcaklık için giyinme yaklaşımım. Senin gibi John, zayıf yerim ayak parmaklarım. Bunlar genellikle sınırlayıcı faktördür. Baş, eller, ayaklar aşağıda belirtilmezse, onlar için özel bir şey yapmam.

21 derece

21C: Şort ve kısa kollu forma.

15 derece

15.5C: Şort ve uzun kollu forma veya uzun kollu ince içlik.

10 derece

10C: Tayt veya bacak ısıtıcı; kalın uzun kollu forma ve içine kolsuz ya da kısa kollu esnek içlik, veya kısa kollu forma ve içine esnek kumaşlı uzun kollu içlik.

7 derece

7C: Tayt veya bacak ısıtıcı; uzun vücudu saran esnek içlik ve üstüne astarlı astarlı bisiklet montu; ince tam parmaklı eldivenler; kulaklarıda kapatan kafa bandı(buff vb.); yün çorap ve ayakkabı kılıfı.

4 derece

4.4C: Tayt veya bacak ısıtıcı; uzun kollu kalın balıkçı yaka içlik(Under Under Armor’ı severim) ve astarlı bisiklet ceketi; orta kalınlıkta eldivenler; kulaklarıda kapatan kafa bandı(buff vb.); kışlık bisiklet ayakkabısı, ayakkabı kılıfı, yün çoraplar.

1 derece

1.7C: Kalın kışlık tayt; uzun kollu kalın balıkçı yaka içlik ve polarlı kalın bir bisiklet montu; kalın eldivenler; kulaklarıda kapatan kafa bandı(buff vb.); kışlık bisiklet ayakkabısı, ayakkabı kılıfı, yün çoraplar ve ayak ısıtıcı bant.

-1 derece

-1C: Kalın kışlık tayt; uzun kollu kalın balıkçı yaka içlik ve polarlı kalın bir bisiklet montu; kalın  eldivenler; astarlı bere; kışlık bisiklet ayakkabısı, ayakkabı kılıfı, yün çoraplar ve ayak ısıtıcı bant.

-4 derece

-3.9C: Kışlık askılı tayt; uzun kollu kalın balıkçıyaka içlik, uzun kollu forma ve astarlı bisiklet montu, kalın parmaksız eldiven veya rüzgar ve soğuk kesen elcik kılıfı (genelde moto kuryelerin kışın kullandığı elciğe geçirilen uzun koruyucu kılıf ), balaklava, kışlık bisiklet ayakkabısı, yün çorap, plastik torba, kömür ayakkabısı ısıtıcıları.

-7 derece

-6.7 ve altı: Kışlık askılı tayt; uzun kollu kalın balıkçıyaka içlik, uzun kollu forma ve astarlı bisiklet montu, kalın parmaksız eldiven veya rüzgar ve soğuk kesen elcik kılıfı (genelde moto kuryelerin kışın kullandığı elciğe geçirilen uzun koruyucu kılıf ), balaklava, kışlık bisiklet ayakkabısı, yün çorap, plastik torba, kömür ayakkabısı ısıtıcıları.

Ayak ısıtıcıları ile ilgili olarak. Ter ayak ısıtıcıları devre dışı bırakacaktır. Ayaklar ayakkabı kılıfı varken en soğuk günlerde bile terler. Bu nedenle, ısıtıcıların daha uzun süre dayanmalarına yardımcı olmak için, ayak ısıtıcılarını ayak parmaklarının dışına yapıyorum. Paketlerini ayakkabının içine koymak yerine ayakkabı kılıfı ile ayakkabı arasına koyuyorum.

Ayrıca parmaklarımdaki nemi korumak için ayak ayak parmaklarımı plastik bir torbaya (buzdolabı poşeti) koyarım. Gerçekten üşüdüğümde (-10 dereceden az), ayağımı plastik bir poşete koyarım (Market poşeti veya gazete iyi olur).

Tüm sıcaklıklara uygun kıyafetlere tam olarak sahip olmak için, özellikle her bir maddeden birkaç tane istiyorsanız, gardırobunuzun oldukça geniş olması gerekir. Yıllar geçtikçe, tüm bisiklet kıyafetlerini içeren iyi bir koleksiyonunu geliştirdim.

Volkan’ın Notu:

Merhaba arkadaşımın bana göndermiş olduğu yazıyı elimden geldiğince sizler için sadeleştirip çevirmeye çalıştım. Benimde eklemek istediklerim var naçizane.

Yazıda da belirtildiği gibi kendiniz deneyerek doğru kıyafetleri bulacaksınız. Bunun için biraz zaman ve para harcamak gerekecek. Çeşitli havalarda sürdükçe deneyiminiz artacaktır. Ayrıca şunu da eklemek istiyorum. Bisiklet sporunda genelde çabuk kuruyan, teri dışarı atan, esnek kumaşlı kıyafetler tercih edilir. Soğuk havalarda içi polarlı taytlar tercih edebilirsiniz. Ben Ankara’da yaşıyorum buranın kışını bilen bilir. İyi ayaz olur. Örneğin geçtiğimiz gün 2 Aralık’ta 5 derecede sürüş yaptım. Üstümde, uzun kollu içlik üstüne uzun kollu forma ve onun üstünde astarlı bisiklet montu vardı. Altımda ise polarlı uzun tayt, yazlık mtb ayakkabı ve içinde kalın yün çorap vardı. Elimde uzun parmak orta kalınlıkta eldiven ile sürüş yaptım. Ayakkabıma kılıf geçirmediğim ve yazlık olmasından ötürü ayaklarım çok üşüdü. Dönüşte de dizlerim üşüme yaptı. Bu bana ayrı bir tecrübe oldu. Sizinde zamanla giyim konusunda tecrübeleriniz artacaktır.

Ayrıca yazıda yağışlı havalar ile ilgili bir bilgi verilmemiş. Yağmurda herkes sürmez fakat siz yağmurda da sürmeyi düşünüyorsanız benim tavsiyem kapşonlu bir yağmurluk ya da panço almanız.

Sürç-ü lisan ettiysek affola!

Okuduğunuz, için teşekkür ederim, herhangi bir sorunuz veya öneriniz var ise yorum kısmına yorum yazmayı, yazacak hiçbir şey bulamıyorsanız, sadece “Teşekkür ederim” yazmanız beni mutlu edecektir. Ayrıca sosyal ağlarınız da bu yazıyı paylaşmayı unutmayın lütfen! Sağlıklı ve mutlu sürüşler dilerim.


Merhaba ben Volkan, bisiklete binmeyi, tasarlamayı, üretmeyi ve seyahat etmeyi seviyorum. Youtube kanalımda bisiklet, kamp, seyahat, eğlence ve macera temalı vlogları üretiyorum. Ürettiğim içerikler ilginizi çekiyorsa tekerin dönmesine katkı sağlamak için, kanalım’a abone olup videolarımı beğenmeyi ♡ unutmayın lütfen.

 https://www.youtube.com/volkanyolda

Destek olmak ister misiniz?

 https://www.patreon.com/volkanyolda

Başka bir yazıda görüşmek üzere takipte kalın, hoşçakalın!

►İnstagram: http://instagram.com/volkan_yilanci

Volkan Yılancı.

Kaynak site: https://www.roadbikerider.com alınıp türkçe çevirisi yapılmıştır.

https://www.roadbikerider.com/what-to-wear-in-various-weather-2/?fbclid=IwAR3AHW41fONt-C05w_7mYBVjlff8ncwj26NQSWt9X32wEtx7lpjYiMfk-KkPaylaş

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle
Scroll to Top
Verified by ExactMetrics