Grafik Tasarımcıyı Meslekten Soğutan Hikaye

Grafik Tasarımcıyı Meslekten Soğutan Müşteriler

Bugün yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum sizlerle. Yaklaşık 2 aydır evden (freelance) grafik tasarım işleri yapıyorum. Bizim mesleğin en büyük sıkıntılarından birisi bilgisayardan tasarlayıp ekrandan göründüğü için, yani elle tutulur, adamın eline alıp kullanabileceği bir malzeme üretmediğiniz için pek değer verilmez maalesef. Bizde sanata da zanaate de pek kıymet de veren çok azdır zaten.Daha önce de çalıştığım yerlerde beni çileden çıkaran müşteriler olmuştu ama bu sefer ” canıma tak etti” dedim.

Bir arkadaşım aradı, “parti ve organizasyon işi yapan bir firma var senin numaranı verdim, bu adamla çok iş yaparsın” dedi. Bende “peki kardeşim sağol” dedim ve adam mesaj attı.

Bir doğum günü için atlıkarınca resmi ve iyi ki doğdun yazan bir resim gönderdi. “Aynısından olacak, rengi su yeşili olacak” dedi. Bak birde bu tabire biterim, su yeşili, mürdüm rengi bilmem ne. Biz işimiz gereği cmyk, rgb renkleri biliriz, onlarla çalışırız, ama halk arasında böyle su yeşili falan dendi mi donup kalıyor insan 🙂 Her neyse ben prensip olarak işe başlamadan önce ücretin yarısını alırım, ama bu sefer arada arkadaşım var, o referans diye para lafı yapmadım ilk başlarda.

Başladık çizimi yapmaya ve 1 saat sonra ben çizimi bitirdim, müşteriye whatsapp’ dan resmin örneğini gönderdim. (Şimdi olay burada başlıyor.)

Karşımdaki şahıs da müşterisine atıyor resmi, bana gelen cevap

 • “çok koyu olmuş renkleri bi tık açalım” -açtık, tekrar gönderdik.
 • “sarıları, gri yapalım” – sarıları gri yaptık, gönderdik.
 • “gri arka planı açalım” – açtık, yine gönderdik.
 • “atların eyerinin kahverengi rengini gri ton yapalım” – yaptık, gönderdik.
 • “bora 1 yaşında, borayı büyük harf yapalım” – yaptık, gönderdik.
 • “bora yazısının fontunu değiştirelim” – değiştirdik, gönderdik.
 • “bora yazsının fontunu geri eski haline alalım” – aldık, gönderdik.
 • “ortadaki yazı alanını gümüş rengi yapalım” – yaptık, gönderdik.

bu dediklerimde, mesaj attın, cevap bekledin vb. geri dönüş zamanları ile birlikte 3 saat sürdü.

Sonra şahısa ” ben çıkacağım birazdan işlerim var sonlandıralım” diye mesaj attım.

Ben bu arada iyice rahatsızlık duymaya ve hissetmeye başladım.

Ücret için beni aradı, bende “50 TL ücret olduğunu belirttim vs.” tam konuşmaları birebir yazmıyorum uzamasın diye.

Benimle konuştuktan sonra vesile olan arkadaşımı aramış parti/organizasyon işi yapan şahıs, arkadaşıma ” sen konuşsan da ücrette bir şeyler yapsa daha çok iş yapacağız onunla” demiş.

Bakın şimdi bir kişi ile iş yapacaksanız ve cümle içinde ” seninle daha çok iş yapacağız, ona göre fiyat ver ya da düşün” derse tecrübelerime dayanarak söylüyorum, arkanıza bile bakmadan çekip gidin! Çünkü ne zaman birileri böyle söylese o işte fiyatı kırıp bir daha iş vermez ya da her seferinde parandan ya da emeğinden çalar. Yani böyle adamlarla iş yapılmaz arkadaşlar.

Arkadaşım beni arayıp bunu söylediğinde “yapmayım dedim işi” kendi kendime, sonra “emek verdim paramı alana kadar sabrediyim” dedim. Bu git gellerden sonra, şöyle bir mesaj daha geldi ” aşağıdaki lila rengi, UÇUK MAVİ yapalım”, “Ben çıktım, ayrıca orası uçuk mavi değil gri” dedim, “ekran görüntüsü aldatıyor, cmyk, rgb falan filan” dedim. “Yarın yaparız” diye mesaj attı. O gün öyle geçti gitti, sabah 10:00’da mesaj atmış tekrar, “aşağıdaki lila rengi, UÇUK MAVİ yapalım” Freelance’yim ya yatıyorum 🙂 Kalktım açtım bilgisayarı, yaptım ayarı gönderdim resmi.

” Biraz daha açalım” diye mesaj geldi. Benim beyin yandı tabi sabah sabah! “Tamam” dedim. ” Sizden ricam benim hesaba havale geçer misiniz?” yazdım. Gelen cevaba bakar mısınız?

“İşin onayını alalım, yatırırız”

Şimdi kendi cevabımdan önce şunları söylemek istiyorum;

Ben seni tanımadan iş yapmışım güvenmişim, sen bana güvenmiyorsun ki böyle yazıyorsun. Peki ben sana neden güveneyim o zaman.

“Ben bu şekilde çalışmamam size kolay gelsin” yazdım. Bakıyorum bu arada whatsapp’da yazıyor yazıyor siliyor 🙂

“50 tl ihtiyacın varsa koçum gönderim hesabına.
Küçük zihniyetler büyük işler kaçırır.
Sanada kolay gelsin.
Çevremiz kopyalama merkezi ve grafiker dolu.”

Sonra bu mesaj geldi, ben şok! 🙂 Gerçekten çok sinirlendim, ama zihniyet bilinçaltını ortaya dökmüş oldu, şapka düştü kel göründü!

Mesajın içeriğine bakar mısınız? Cevabım şudur;

 • Ben bu işi para için yapıyorum zaten, 50 TL’de para bildiğim kadarı ile ve evet paraya maalesef değiş tokuş devri kapanalı çok olduğu için hepimizin ihtiyacı var.
 • Zihniyeti küçük olan ben miyim çok düşündüm. Ayrıca beni tanıyanlar iyi bilir, hiçbir zaman para hırsı olan bir insan olmadım olmayacağım da! Ben büyük işler peşinde de değilim benim vizyonum insanların hayatına dokunabilmek, onlara değer katabilmek.
 • İlk telefon konuşmamızda bana “daha önce bir kopyalama merkezinde baskı alıyorduk, orada bizim tasarımları ücretsiz yapıyorlardı” demişti. Seçme hakkı senin, kimseye zorla iş yapmıyor ve yaptırmıyoruz. Git, nerede, ne zaman, kime iş yaptırıyor isen yaptır. Madem bedava yapan var neden bana geldin?

Bu tarz müşterilerin yüzünden maalesef meslekten soğuduğumu söylemeliyim. İstediğimiz sadece biraz saygı ve dürüstlük o kadar!

Herhangi bir sorunuz veya öneriniz var ise yorum kısmına yorum yazmayı, yazacak hiçbir şey bulamıyorsanız, sadece “Teşekkür ederim” yazmanız beni mutlu edecektir. Ayrıca sosyal ağlarınız da bu yazıyı paylaşmayı unutmayın lütfen!

Merhaba ben Volkan, bisiklete binmeyi, tasarlamayı, üretmeyi ve seyahat etmeyi seviyorum. Youtube kanalımda bisiklet, kamp, seyahat, eğlence ve macera temalı vlogları üretiyorum. Ürettiğim içerikler ilginizi çekiyorsa tekerin dönmesine katkı sağlamak için, kanalım’a abone olup videolarımı beğenmeyi ♡ unutmayın lütfen.

 https://www.youtube.com/volkanyolda

Destek olmak ister misiniz?

 https://www.patreon.com/volkanyolda

Başka bir yazıda görüşmek üzere takipte kalın, hoşçakalın!

►İnstagram: http://instagram.com/volkan_yilanci

Volkan Yılancı.

Ayrıca şu yazıda ilginizi çekebilir ;

Grafik Tasarımcıyı Delirtmenin En Etkili Yolları
Grafik Tasarımcıyı Çıldırtmanın 5 Yolu
http://www.butekno.com/grafik-tasarimciyi-cildirtmanin-5-yolu/176.html
Paylaş
Göster
Gizle
Scroll to Top
Verified by ExactMetrics