Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /var/www/vhosts/volkanyilanci.com/httpdocs/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324
Zaman üstüne bir yazı. - Volkan Yılancı

Zaman üstüne bir yazı.

Zaman üstüne bir yazı

Zaman durmaksızın akıp gidiyor! Bir kitapta okumuştum; ” yazmak zamanın elinden bir şeyler koparmaktır” gibisinden yazıyordu.

İşte şimdi bende zamanın elinden bir şeyler alıyorum!

volkan yılancı

Kucağımda kara kaplı deftere birşeyler yazacak iken kendimi web siteme yazar halde buluyorum. Neden buraya yazıyorum ki bilmiyorum! Belki hiç kimse okumayacak bu imla hataları ile dolu yazıyı, ya da kimsenin okumasının da bir önemi olmayacak!

Günlerden pazartesi işsiz geçen zaman 1 yılı geçti. Zaman hızla akıp geçiyor. Yaş 39 oldu. Babam derdi ki; “dün öldü, şu an yaşıyor ve yarın daha doğmadı oğlum” Neden söylerdi bilemiyorum. İlginç bir adamdı babam! Hiç tahsili yoktu, ilkokulu 2. sınıfta bırakmış genç yaşta çalışmaya başlamış. Kafası iyi çalışırdı ve öyle bir aurası vardı ki, bir ortamda konuşmaya başladım mı herkes onu dinlerdi. Bende öyle özenirim ki hala ben konuşmaya başladım mı herkes beni dinlesin isterim, lakin öyle olmaz çoğu zaman! Gerçi şimdi kimse kimseyi dinlemiyor pek ama neyse! 

Ne diyorduk? “Zaman” Evet zaman çabuk geçiyor. Kafa karışıkları, hayal kırıklıkları, alınacak dersler, kahkahalar, hazlar, bunalımlar. Büyük kentlerin en büyük sorunu ne biliyor musunuz? Hayır trafik değil! İnsanların zamanı kovalamaya çalışması! Hep bir koşuşturmak, bir yerlere yetişmek, bir anı beklemek. Nasıl mı? Mesela, sabah otobüsü beklemek, işyerinde işlerin zamanında bitmesi için koşuşturmak, işten bunalıp nefes almak için öğlen yemeğini beklemek, iş çıkışını beklemek, aybaşı maaş gününü beklemek, yaz tatilini beklemek, beklemek, beklemek beklerken zaman daha hızlı geçsin istemek! Bunları yaparken hep gözümüz saatte, takvimde. Sonuç zaman hızla akıp gidiyor! Peki zaman nasıl akar?

Zaman Nasıl Akar?

Yavaş: beklediğinde

Hızlı: geç kaldığında

Kısa: mutlu olduğunda

Sonsuz: acı çektiğinde

Uzun: canın sıkkın hissetiğinde

Son bir yılımın işsiz geçtiğini yazmıştım yukarıda evet işsizdim fakat zamanımı asla boşa geçirmedim! Ben ömrümün hiçbir döneminde zamanımı boşa geçirmediğime inanıyorum. Özellikle 2018 bana çok şey öğretti. Artık yaşadığım olaylardan dersler çıkarmaya hayata pozitif bakmaya karar verdim. Geçmişte Ne kadar negatif ve farklı bir şekilde yaşadığımı anladım. Yazmak istediklerimin hepsini açıkca yazamayacağım için ne kadar anlatabilir bir başka deyişle ne kadar anlaşılabilirim bilmiyorum ama şu an yazmak bana iyi geliyor.

2018 yılında yıllarca bilgisayar başında geçen zamanımın acısını bol bol bisiklete binip gezerek çıkarmaya çalıştım. Bu benim için başka bir dünya’ya açılan bir kapı gibiydi. Bir sene önce bilgisayar başında youtube’dan başkalarını izlerken şimdi kendimi o kişilerin yaptığı gibi bisikletle gezip video çekerken buldum. Başkaları için ne ifade eder bilemem ama ben bilinçaltımdaki isteklerimi bir şekilde gerçeğe dönüştürmeyi başarmıştım. Benim için büyük bir adımdı ve şu an düşünüyorum da, bu aslında büyük bir dünya’ya atılmış olan küçücük bir ilk adım mıydı acaba?

Tıpkı bende bütün zamanımı para kazanmak için harcamıştım yıllarca. Sadece bir ayımı kurtarmak, elektrik, su vb. giderler için günde 11 saat çalışmak, yılda 1 hafta izini bile zor almak, o bir haftayı da en az parayla, en çok eğlence ile geçirebilmeye çabalamak. 

İşte yıllar böyle geçti dostlar ve sonra bir yıl ara, Antrakt! (Ara) Söylediğim gibi gezdim yeni insanlar yeni yerler. Başkalarının daha ufak şehirlerde, beldelerde hayatını nasıl yaşadığına azda olsa tanık oldum. O günden sonra  bir arkadaşımın söylediği gibi şehirler bana, “kocaman bir açık hapisaneye” benzemeye başladı. 

Daha küçük bir yerde hem kendime hem de sevdiklerime daha fazla zaman ayırarak hayatımı yaşamayı ümit ediyorum. Hala bu büyük gri başkent’den kaçmanın yollarını arıyorum ve çok geç olmadan bulabilirim.

Daha fazla, zamanımız yok zaman hep aynı onu değiştiremeyiz, ne uzatabiliriz ne de kısaltabiliriz. Fakat o zamanı nasıl kullanacağımızı değiştirebiliriz.

 

Zaman durmaksızın akıp gidiyor! Bir kitapta okumuştum; ” yazmak zamanın elinden bir şeyler koparmaktır” gibisinden yazıyordu.

İşte şimdi bende zamanın elinden bir şeyler alıyorum!

Buraya kadar okuduysan teşekkür ederim!

Herhangi bir sorunuz veya öneriniz var ise yorum kısmına yorum yazmayı, yazacak hiçbir şey bulamıyorsanız, sadece “Teşekkür ederim” yazmanız beni mutlu edecektir. Ayrıca sosyal ağlarınız da bu yazıyı paylaşmayı unutmayın lütfen!

Merhaba ben Volkan, bisiklete binmeyi, tasarlamayı, üretmeyi ve seyahat etmeyi seviyorum. Youtube kanalımda bisiklet, kamp, seyahat, eğlence ve macera temalı vlogları üretiyorum. Ürettiğim içerikler ilginizi çekiyorsa tekerin dönmesine katkı sağlamak için, kanalım’a abone olup videolarımı beğenmeyi ♡ unutmayın lütfen.

 https://www.youtube.com/volkanyolda

 

Destek olmak ister misiniz?

 https://www.patreon.com/volkanyolda

Başka bir yazıda görüşmek üzere takipte kalın, hoşçakalın!

►İnstagram: http://instagram.com/volkan_yilanci

Volkan Yılancı.

Paylaş

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle
Scroll to Top
Verified by ExactMetrics